Castigatorii concursului national „Alege! Este dreptul tau” – editia 2015

Trebuie subliniata pasiunea si efortul depus de elevi pentru aprofundarea cunostintelor in acest domeniu atat de util in viata de zi cu zi. Am remarcat la multi dintre elevi performante notabile in modul in care opereaza cu concepte specifice acestui domeniu, ceea ce ne da convingerea intr-o viitoarea generatie de consumatori extrem de constienti de drepturile pe care le au – a declarat presedintele ANPC Marius Alexandru Dunca la festivitatea de premiere a elevilor clasati pe primele locuri la concursului national „Alege! Este dreptul tau” – editia 2015.
Concursul, cu o traditie de 13 ani, este organizat de Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor impreuna cu Ministerul Educatiei si Cercetarii Stiintifice si face parte din strategia de informare si educare a tinerilor consumatori.Anul acesta tema a fost “Dreptul consumatorilor la hrana sanatoasa”.

79 de elevi, adunati in Tabara Delfin din Navodari, si-au dovedit cunostintele din domeniul protectiei consumatorilor pe parcursul a trei etape: expozitie de desene, faza individuala (eseu si test grila) si concurs pe echipe (studiu de caz, interpretare spot publicitar, realizare a unui poster).

Partenerul principal al ANPC in pregatirea editiei 2015 a concursului a fost Asociatia Nationala pentru Protectia Consumatorilor si Promovarea Programelor si Strategiilor din Romania.

Acestia sunt castigatorii:

Proba individuala
Premiul I – Ursu Carolina, Colegiul Tehnic Industrie Alimentara – Suceava
Premiul al II-lea – Lacatus Andreea, Colegiul National “Mihai Viteazul”  – Slobozia
Premiul al III-lea – Tapu Andreea Madalina, Liceul Tehnologic Economic “Virgil Madgearu”, Iasi
Mentiune – Neagu Laurentiu, Colegiul Economic “Virgil Madgearu” –  Galati
Mentiune – Tcaciuc Bogdan, Colegiul Tehnic “Petru Musat” – Suceava

Proba pe echipe
Locul I pe echipe – Regiunea Nord Est  (IS, BT, NT, SV, BC, VS)
Locul II pe echipe – Regiunea SE (GL, CT, BZ, TL, BR, VN)
Locul III pe echipe – Regiunea NV (CJ, BH, BN, MM, SM, SJ)

Premii pentru desene  – Grupa pregatitoare
Premiul I – Colita Stefan Tiberiu, Liceul de arte “George Georgescu” – Tulcea
Premiul al II-lea – Stoica Sofia, Liceul teoretic Codlea – Judetul Botosani
Premiul al III-lea – Pufleanu Zoe, Scoala Gimnaziala nr. 12 “B.P. Hasdeu” – Constanta

Premii pentru desene – Clasele  I – III
Premiul I – Dreghiciu Lisa Maria, Scoala Gimnaziala Singidava – Judetul Alba
Premiul al II-lea – Andreea Radulescu, Scoala Gimnaziala ‘Fanus Neagu” – Braila
Premiul al III-lea – Fodor Vlad Paul, Liceul teoretic “G. Gundisch” – Cisnadie, Judetul Sibiu
Mentiune – Beteringhe Patrisia, Colegiul National “Mihai Viteazul” – Sf. Gheorghe, Jud Constanta
Mentiune – Munteanu Lorena, Scoala Gimnaziala nr. 17 – Botosani

Premii pentru desene – Clasele IV – VI
Premiul I – Papuc Mihaela Gabriela, Scoala Gimnaziala ‘Al. I. Cuza” – Braila
Premiul al II-lea – Vintila Ana Maria, Palatul Copiilor – Sibiu
Premiul al III-lea – Caba Miruna Lacramioara, Scoala Gimnaziala Nr. 29 “Mihai Viteazul” – Constanta

Premii pentru desene / etichete- Clasele VII – VIII
Premiul I – Vatu Andreea Maria, Colegiul National “Ion Minulescu “ – Slatina, judetul Olt
Premiul al II-lea – Oleniuc Iulian, Colegiul National “Emil Racovita” – Iasi
Premiul al III-lea – Perju Ecaterina, Scoala Gimnaziala Cucuteni, Judetul Iasi
Mentiune – Vlad Dalina, Colegiul National Unirea -Targu Mures

Sursa: ANPC

-->